čtvrtek 17. dubna 2014

Zelený čtvrtek v Brně a Obatzda v Bavorsku


Na Zelený čtvrtek 2014 poruším svoji letitou tradici a nepůjdu na zelené pivo Starobrno. Od roku 2006, kdy se nad prvním "zeleným" pivem dva hádali, zda to má alespoň trošku zelený odstín až po rok 2012 jsem vždy velikonoční pivo ochutnala. To, že jeho kvalita stoupala ví každý správný Brňan.
V Bavorsku je pivní kultura velmi vyspělá, to zas ví každý Evropan. A že se k pivu ledasco specifického jí je nad slunce jasné. Tak třeba pivní sýr Obatzda. Dá se koupil originál v kelímku a dá se Obatzdu vyrobit doma. Kdo má zájem o recept, nechť neodchází od tohoto článku.
Vařím ráda a vaření mě baví. Na různých německých programech jde v podstatě denně nějaký pořad o vaření. Tradiční recepty, moderní recepty, zdravé i nezdravé, regionální, mezinárodní... vše na co si člověk vzpomene. A že se zde nenajde ani náznakem taková "trapárna" na téma vaření jako na českých programech, na to vezměte jed. Kdo má zájem může se znovu osvěžit starším článkem  http://aktivnizivot.blogspot.de/2013/11/pozvani-ke-stolu-trochu-jinak-v.html
A jak už jsem se zde zmiňovala "naše Emilka" má ráda regionální kanál Bayerischer Rundfunk. A zde často vystupuje jeden velmi oblíbený kuchař jménem Alfons Schuhbeck s velmi zajímavým životním příběhem . Ten také jednou předváděl Obatzdu. Ale to bych nebyla já, abych nevytvořila recept "od každého rožku trošku", tzn. že jsem si vzala od každého receptu na tu nejlepší Obatzdu to nejlepší.
RECEPT na sýr Obatzda, pro někoho pomazánka
v misce smíchám nadrobno nakrájenou cibulku s tvarohovým sýrem, zde se jmenuje Bio Frischkäse, něco jako Lučina. Přidám trošku zakysané smetany, trošku červené papriky a pepře, trošku mletého kmínu, sůl a přilévám trošku piva /raději méně, vždy se dá přidat/.  Do tohoto celkem řídkého základu přidám nadrobno nakrájený Camembert /Hermelin/, zde existuje od 9% do 45% a další sýr, který tvoří vlastně základ "této smradlavé lahůdky" je to ZRALÝ sýr, který se zde jmenuje Limburger, ale u nás jej plně nahradí Romadur. Kdykoliv cokoliv mohu přidat, aby toho bylo jednak dost a jednak to mělo konzistenci třeba jako tvarohová pomazánka. Ano, na místo Lučiny může přijít i tvaroh.
A teď ty jednotlivé odlišnosti:
Mistr Schuhbeck vmíchá na místo piva trošku pálenky hruškovice a hlavně základ je máslo.
Já máslo nahrazuji kysanou smetanou, ale taky nemusí být. 
Některé recepty uvádějí česnek, ale ten bych opravdu nedoporučovala, jakkoliv jej miluji.
Obatzda se může jíst lžičkou a pečivo přikusovat, může se mazat na pečivo / tmavé či světle dle chuti/. Zde samozzřejmě s Bretzel, což je typický bavorský preclík sypaný
hrubou solí. 

Tak jako všechny "smradlavé" lahůdky je dobré nechat Obatzdu pár hodin stát, aby se všechny ingredience mezi sebou náležitě spojily a vytvořily jedinečnou dobrůtku třeba k pivu.
Takže na Zelený čtvrtek 2014 jsem samozřejmě k obědu měla špenát a kvůli přípravě Obatzdy otevřela malou Plzeň a s radostí zbytek dopila. Představovala jsem si přitom, zcela vyjímečně, že piji Zelené Starobrno :-)
Dobrou chuť ke všem Velikonočním dobrotám.

úterý 15. dubna 2014

JARNÍ POZDRAVENÍ

Velikonoce 2014.
Pro někoho tradiční pojetí, pro někoho povel k jarnímu úklidu, pro někoho inspirace pro jarní očistu těla či mysli, nejlépe obé. A protože tento Blog má slogan „od každého rožku trošku“, podělím se o velmi specifickou výzdobu Bavorského venkova. Už jste někdy viděli  12 TISÍC malovaných vajíček na jednom místě? Koukněte na fotky. Nejenom to vše vymalovat, ale zavěsit, pak zase odstrojit a uložit. „Wahnsinnig“, jak se zde často říká.

A dále se podělím s o RECEPT. Jednoduchá příprava zeleninového NÁPOJE, který se doporučuje popíjet po celý den. Vyrovnává hladinu krevního cukru a je bohatý na minerální látky. Zvláště kolem desáté dopoledne a třetí hodiny odpoledne kdy má člověk díky poklesu cukru větší chuť na sladké je dobrou prevencí před pojídáním sladkostí. Vyzkoušíme? Já tedy určitě:
Nadrobno nakrájené 3 až 4 druhy zeleniny /mrkev, bílá ředkev, cibule, zelí, dýně hokaido, sladký brambor batát nebo jiný druh sladké zeleniny/ zalijeme studenou vodou, tak aby byla všechna zelenina ponořená a  přivedeme vše k varu. Vaříme bez soli 20 minut. Minerální látky a sacharidy se uvolní do nápoje, který má blahodárný vliv na slinivku břišní, vyrovnává hladinu krevního cukru, pomáhá při chuti na sladké, přivádí do těla mnoho minerálních látek a na vnitřní prostředí působí alkalicky. Popíjíme během dne. 
Pro odvykání na sladké ho můžeme pít každý den.

Přeji všem VESELÉ VELIKONOCE či krásné svátky jara, nejlépe obojí...